NATURALNIE ZNACZY ZDROWO!

Coraz więcej konsumentów wybiera zdrową, ekologiczną żywność. Kojarzy się z wiejskim, domowym jedzeniem i powrotem do natury. Jednak sięgając po produkty spożywcze należy zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia, które są gwarancją najwyższej jakości. Na opakowaniach musi znajdować się logo rolnictwa ekologicznego tzw. euroliść – tylko wtedy możemy mówić o naturalnych produktach BIO.

Żywność BIO jest nie tylko bardzo zdrowa, ale również odznacza się o wspaniałym smakiem i aromatem. Ekologiczne warzywa i owoce mają mnóstwo witamin, składników mineralnych i nie są skażone zanieczyszczeniami w postaci np. pestycydów. Rolnictwo ekologiczne wykorzystuje przyjazne dla środowiska praktyki z dbałością o zachowanie zasobów naturalnych. Sprzyja utrzymaniu różnorodności biologicznej oraz poprawia stan gleby, wody i roślin. Dla siebie i dla natury warto wybierać produkty wyróżnione certyfikatem żywności ekologicznej. Ekologiczne warzywa i owoce to nie tylko skarbnica składników odżywczych, ale również podstawa wielu pysznych i zdrowych dań, które dodadzą ci sił witalnych koniecznych do realizacji ambitnych planów, ale też zwykłych codziennych aktywności.

Szukaj na półkach produktów Jamar BIO: musu jabłkowego, octu jabłkowego, passaty pomidorowej, ciecierzycy konserwowej. Nie zapomnij też o ekologicznych jabłkach pochodzących z certyfikowanych sadów, które są zdrowe i smaczne z natury.

Aktywnie wykorzystaj moc BIOproduktów i żyj zdrowo!