ŻYWNOŚĆ BIO – STAŃ PO STRONIE NATURY

Produkty BIO pochodzące z upraw ekologicznych wyróżniają się naturalnym smakiem i są po prostu zdrowsze. Produkty te dostarczają nam wielu witamin i cennych składników mineralnych. Żywność ekologiczna nie zawiera sztucznych, chemicznych dodatków, dzięki czemu jest bezpieczniejsza w porównaniu do tej tradycyjnej.*

Nie bez znaczenia jest również wpływ uprawy roślin na środowisko naturalne. Każdy z nas może przyczynić się do jego poprawy zmieniając nawyki zakupowe. System rolnictwa ekologicznego sprzyja utrzymaniu różnorodności biologicznej, zachowaniu równowagi ekologicznej, a także przyczynia się do poprawy stanu gleby, wody, roślin i dobrostanu zwierząt. Podczas wyboru produktów spożywczych warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się logo rolnictwa ekologicznego, które informuje m.in. o pozytywnym przejściu restrykcyjnych kontroli jakości. Dzięki temu możemy cieszyć się smakiem naturalnych produktów, takich jak mus jabłkowy Jamar BIO, ocet jabłkowy Jamar BIO, passata pomidorowa Jamar BIO czy ciecierzyca konserwowa Jamar BIO. Świetnym wyborem będą też ekologiczne jabłka z certyfikowanych sadów. Z BIOproduktów stworzysz wiele tradycyjnych i oryginalnych dań. Przekonaj się, że każde z nich może naturalnie inspirować do zmiany diety na zdrowszą.

Pamiętaj, że posiłki, które przyrządzisz z ekologicznych darów natury są nie tylko smaczne, mają korzystny wpływ na zdrowie, ale również mogą być przygotowywane z myślą o ochronie środowiska naturalnego.

 

*Źródło: A.Witczak, Szkodliwe substancje w żywności, Warszawa 2020.